استاندارد GMP & HACCP در صنایع غذایی و بهداشتی


HACCP برای اولین بار در سال 1971 بطور رسمی درکنفرانس ملی حفاظت مواد غذایی National Conference on Food Protection مطرح گردید.
در سال 1973 شرکت Pillsbury و سازمان فضانوردی و هوانوردی آمریکا (ناسا) بر روی برنامه اجرایی آن کار کردند و در سال 1985 آکادمی علوم آمریکا در گارشی تحت عنوان ارزیابی نقش معیارهای میکروبیولوژیک درمواد غذایی پیشنهاد کرد در تمام فرایندهای تولید مواد غذایی از این سیستم استفاده شود. اصول این استاندارد در سال 1988 توسط کنیته مشاورینملی معیارهای میکروبیولوژیک برای مواد غذایی(NACMCF) در ایالات متحده امریکا جهت کامل کردن روش تولید خوب یا (Good Manufacturing Practice) GMP و به منظور دستیابی به تولید بدون نقص Zero Defect ارائه شد.
در سال 1993 کمیسیون کدکس FAO/WHO دستورالعملهای اجرای این سیستم را پذیرفت و به دنبال آن در برخی کشورها تحت نظارت سازمان بهداشت جهانی، کارگاه های آموزشی برای آموزش کاربرد آن برگزار گردید.
در حال حاضر، این سیستم بطور گسترده ای در رشته های مختلف صنایع غذایی بعضی از کشورها خصوصا آمریکا و ژاپن بکار گرفته شده و برای بسیاری از شاخه های صنایع غذایی الزامی است.
در کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز این استاندارد پذیرفته شده و برای بسیاری از صنایع غذایی کشورهای عضو بصورت الزامی درآمده است.

کد مقاله/لینک ثابت به این مقاله

برای لینک دهی به این مقاله، می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. این لینک همیشه ثابت است و به عنوان سند ثبت مقاله در مرجع سیویلیکا مورد استفاده قرار میگیرد:
http://www.civilica.com/Paper-CQM02-CQM02_005.html
کد COI مقاله: CQM02_005

HACCP حفاظت مواد غذایی National Conference on Food Protection